چگونه خشم بچه‌ها را کنترل کنیم؟

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

امکانات وب

پر مخاطب ها

آرشیو مطالب

برچسب ها

 

                      چگونه">چگونه خشم بچه‌ها را کنترل">کنترل کنیم؟">کنیم؟

موضوع جلسه 714چهارشنبه : 27/10/1396   

الحَمْدُ للهِ ربِّ العَالَمِينَ، أَمَرَ عِبَادَهُ بِالتَّسَلُّحِ بِالعِلْمِ، والتَّخَلُّقِ بِخُلُقِ الحِلْمِ، والعَيْشِ فِي ظِلالِ الأَمْنِ والسِّلْمِ، وَأَشهَدُ أَنْ لاَ إِلهَ إلاَّ اللهُ وَحدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ ،" وَأَشْهَدُ أَنَّ سَيِّدَنَا مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ ،                     اللَّهُمَّ صَلِّ وَسَلِّمْ وَبَارِكْ عَلَيهِ وَعَلَى آلِهِ وَصَحْبِهِ أَجْمَعِينَ،وَمَنْ تَبِعَهُمْ وَأَحْسَنَ إِلَى يَوْمِ الدِّينِ.

 

کج‌خلقی معمولاَ از همان سال‌های اول شروع می‌شود و در طول مراحل رشد به صورت‌های مختلفی در رفتار بچه‌ها دیده می‌شود. اگر کودک ما دچار هیجاناتی از این دست شد ابتدا خونسردی خود را حفظ کنیم و سپس به فکر یک راه‌حل برای کنترل درست باشیم.

در این‌جا چند مورد برای کنترل این نوع رفتارها شرح داده می‌شود:

آرام و خونسرد باشیم. البته ممکن است بگویید وقتی بچه فریاد می‌زند و گریه می‌کند نمی‌توان آرام بود و انجام این کار سخت است، اما اگر ما هم شروع کنیم به داد و بیداد کردن کودک با خودش می‌گوید خوب این رفتار پذیرفتنی و مطلوب است بنابراین سعی کنیم نفس عمیقی بکشیم.

به او هشدار دهیم که دست از فریاد کشیدن بردارد. روبه‌روی او بنشینیم و به چشمانش نگاه کنیم و با آرامش و تُن صدای پایین مثلاً بگوییم: "تا سه می‌شمارم دیگه فریاد نزن و گریه نکن". اگر به این رفتار ادامه داد دوباره بشماریم.

علت‌ها و محرک‌های بداخلاقی کودک خود را شناسایی کنیم. شرایطی مثل مشکلات هنگام خواب یا نخریدن اسباب‌بازی. یا مشکلاتی مثل بی‌خوابی و گرسنگی می‌تواند از عوامل کج‌خلقی باشد. همیشه قبل از بیرون بردنش مطمئن شویم که استراحت و خواب کافی داشته باشد.

رفتار مثبت را تقویت کنیم. وقتی کودک ما رفتار مناسب یا شایسته‌ای دارد او را تشویق و تحسین کنیم. این باعث می‌شود برای جلب‌توجه ما رفتار شایسته و صحیحی انجام دهد.

 

 

محدودیت‌ها و ضوابطی برای او تعیین کنیم. مثلاً از او نپرسیم که آیا می‌خواهد فلان کار را انجام دهد به جای آن می‌توانیم اجازه دهیم خودش بین دو کاری که لازم است انجام دهد یکی را اول انتخاب کند. مثلاَ قبل از خواب به او بگوییم: "می‌خوای اول مسواک بزنی یا لباس خوابت رو ‌بپوشی؟" این رفتار باعث می‌شود کودک احساس کند می‌تواند بر اوضاع کنترل داشته باشد و محدودیت زیادی ندارد.

هرگز کودک را کتک نزنیم زیرا با این رفتار به او نشان می‌دهیم که خشونت خوب است.

اگر کودک به خاطر جلب‌توجه ما کج‌خلقی می‌کند و عصبانی شده به او توجه نکنیم زیرا توجه ما به او یاد می‌دهد که این نوع رفتار راه خوبی برای جلب‌توجه ماست و به این رفتار خود ادامه می‌دهد. بنابراین به او بگوییم اگر دست از این رفتار بد بردارد به او توجه می‌کنیم و به محض این‌که دست از گریه کردن برداشت به سمت او رفته و به او توجه نشان دهیم.

اگر در مکان عمومی شروع به بداخلاقی کرد به او هشدار دهیم که تنهايش می‌گذاریم. او را به گوشه‌ای ببریم و دور از دیگران از او بخواهیم این رفتار بدش را کنار بگذارد.

بعد از این‌که عصبانیت او فروکش کرد و دست از داد و بیداد برداشت روبه‌روی او بنشینیم و با آرامش با او صحبت کنیم و علت عصبانیتش را بپرسیم، اما از او انتقاد نکنیم بلکه درست رفتار کردن را به او یاد دهیم. گاهی کودک عصبانی می‌شود زیرا رفتار دیگری را نمی‌شناسد و نمی‌داند چطور عمل کند. اگر ما هم در حین بداخلاقی‌اش از او عصبانی شدیم حال زمان خوبی است که از او معذرت‌خواهی کنیم.

با راهنمایی کردن کودک و آشنا ساختن او با رفتار درست و شایسته می‌توانیم بداخلاقی و خشمش را کنترل کنیم. بعد از آرام شدن کودک با او صحبت کنیم .

اگر احساس می‌کنیم عصبانیت کودک ما قابل کنترل نیست سعی کنیم با روان‌شناس کودکان صحبت کنیم.

 

 

 

منبع : How to do things.com - سادات آهوان - خلاصه نويسي و تغييرات در متن احمددانايي فر

Osvehbook95@gmail.com - osvehbook.com- osvehbook.blogfa.com

کانال دنياي دانايي و دانش در تلگرام @osvehbook کانال بخوان @bookosveh

حروفچــيني: ضياء الدين و سُمَيه   (بندر خمير:26/10/1396)

 


نویسنده : بازدید : 0 تاريخ : شنبه 21 بهمن 1396 ساعت: 15:04

برچسب‌ها :

نویسنده : محمد رضا جوادیان بازدید : 1 تاريخ : شنبه 21 بهمن 1396 ساعت: 15:05
برچسب‌ها :
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها